HTML

Riportok a kanadai vadonból

Friss topikok

  • Lusuka: Nagyszerű pénzkereseti lehetőségek, fotózással, forditással, sorozat és kép feltöltéssel, facebook... (2018.07.05. 23:36)
  • Tuco Ramirez: Azt tudom erre mondani, amit a Vörös Rébék mondott Pörge Daninak: Kár! Kár! Kár! (2017.11.07. 14:53)
  • Tuco Ramirez: Most nagyapa vagy nagybácsi? Több bejegyzésben is keveredik a kettő. Vagy arrafelé így is úgy is m... (2016.07.20. 14:47)
  • Világnézet Netes Napló: Tigáz. Van még magyar ember, aki ezt a céget kedveli és nem utálja? A mi történetünk itt van leírv... (2014.08.16. 07:31) Gáz van tigáz
  • LukeSkywalker: Ez sem jó. Helyesen: Child in Time (2014.07.24. 10:58) Helyesen: Child in Thime

Linkblog

2018.09.28. 06:41 calvero56

PUSZTÁK  NÉPE. Időről-időre újra elolvasom. Ez már negyven éve így van. Semmi érzelmi izé, hisz a dédszüleimmel kihaltak a család földművelői, utána kovács és kertész nagyapák jöttek, és apámmal az első értelmiségim, már amennyiben ő az volt, hisz ahhoz nem csak az kell, hogy az emberi írjon és olvasson, hanem a szuverén gondolkodásmód is, és apám ennek nem mindig volt birtokában. De ha ilyen szigorúan vesszük, a mai világban ki az értelmiségi. (Illyés az volt-e?, amikor ott ült Kádár ebédlőasztalánál).  A szerzőről is mindig változik a képem, de ezt nem engedem összekeveredni a mű értékével. Tetszik a mű száraz hangja, semmi nosztalgia a gyerekkori puszta iránt. Szeretem a száraz hangú írókat: Flaubert mindig a BTK-t olvasta írás előtt, hogy ráhangolódjon a száraz írásmódra.

Minden újraolvasáskor más rétegébe enged belepillantani. Korábban még nem vettem észre, hogy Illyés mennyire meg akart felelni a kor elvárásinak: időnként „beszólogat” az arisztokráciának. 1967-ben jelent meg (Széchenyi Zsigmond halálának évében), és még benne voltak Illyés a tollában a régi rákosista reflexek, hogy a grófok kizsákmányolók, hülyék, meg minden. Ahogy bizonyos akkori operettekben is: a hülye, raccsoló gróf (hajdan kikaptam egyet a Marica grófnőben, Móric gróf szerepét). De egyúttal bizonyos nézetét a mai, Orbánista korra is rá lehet húzni, hisz a mű elején erősen „türköl”, értem ezen, hogy utal a TÜRK származásra, a magyarok ELSŐ bejövetelét Attilához köti (!), és finoman leszólja az „ugor”-hoz hozzá ugrasztott (sőt elé helyezett) finn nyelvi rokonságot.

Szociográfia, de annál kicsit regényesebb. Érdemes elolvasni. Én tízévenként szoktam, és mindig más arcát mutatja. nfl

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kanadaivadon.blog.hu/api/trackback/id/tr6714268485

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása