MÁTÓL A HÉT MINDEN NAPJÁN (csütörtök kivételével) EGY-EGY RÖVID RÉSZLETET „KÓSTOLTATOK” A lúdbőr CÍMŰ PSZICHOTHRILLREMBŐL. A RÉSZEK NEM FOLYTATÁSAI AZ ELŐZŐ NAPI RÉSZLETNEK. ELŐFORDULHAT, HOGY EGY-EGY RÉSZT MÁR KORÁBBAN, NYERS ÁLLAPOTÁBAN PUBLIKÁLTAM. MA KÉT RÖVID RÉSZLETET HOZOK A REGÉNY ELEJÉRŐL.
(Első rész, 5.-oldal)) Vidékről került a Képzőművészeti Egyetemre szakára. Bizarr képeket festett, furcsa helyzetekben: amikor a fogorvos nem a fogat, de a páciens torkán lenyúlva a szívét tépi ki. A legnagyobb sikerét egy bizonyos installációjával érte el, aminek a címe GYERMEKJÁTÉKOK MEGKÍNZATÁSA volt. Saját gyermekkorának kedvenc játékaiból állította elő. Például a mézszínű mackójára rozsdás szögesdrótot csavart, figyelve rá, hogy egy szög a mackó szemébe is fúródjon. Ezt az alkotását több kiállításra benevezte az Egyetem, és a megkínzott gyermekjáték fotóját több szaklapban lehozták.
Sokáig visszhangzott benne a Mesterének a mondta, hogy milyen veszélyt jelenthet, ha egy művész végig akarja járni a saját útját, még akkor is, ha az út veszélyes, vagy ha lehetetlen végigjárni. A Mester, példának azt a 20. századi dadaista alkotást hozta, amikor a festő fehér háttérre festett fehér kockát. „Ez az út vége, a teljes kiüresedés – mondta a Mester – ami után már csak a Semmi jön”.
Aznap éjjel meghalt az édesapja. Ő talált rá a padláson, kötélen lógva, és akkor értette meg, hogy a halál nem csak Isten akaratából történhet meg, de választható is. És ha a saját halál választható, akkor mások halála ugyanígy nem csak Isten kezében van.
(11.-oldal) Hogy Goda tanár úr hívatta, nem lepte meg. Számított rá. Azok után.
Az irodában nem volt senki. Goda sokáig hallgatott, jegyezgetett valamit.
Ő leült az ajtó mellé, egy pad mögötti székre. Goda felnézett, rászegezte a tekintetét. Halkan kérdezte, színtelen hangon: – Mi bajod velem. Mondd meg. – Levette a szemüvegét, és csak nézett szúrósan. Ő látta, hogy az asztal alatt egyik lábával vakarja a másik lábát. – Hm?
Ő megköszörülte a torkát, hangosan mondta: – Untatnak az előadásai. Szerintem maga rossz tanár.
Goda arca nem rezzent meg, de cseppfolyós tekintete megkeményedett. Mielőtt visszatette volna a szemüvegét, két ujjával megdörgölte az orrnyergén a piros foltot. Felállt, odament elé, leült az asztalra.
– Te nem kapsz elég szeretetet otthon. Az ilyen alacsony, és jellegtelen figurák, mint te, könnyen fel tudják venni az alávetettség pózát, amit a kulturális élet szereplői nagyra értékelnek, így jelentős mennyiségű szeretetet tudnak kunyerálni. Ez az attitűd Andy Warhol, csehszlovák emigráns sikerét is meghozta annak idején, hogy: állandóan a szeretet után kuncsorgott, de azt sugallta, hogy nem kapja meg. Te nem kapsz elég szeretetet, ugye?
Ő megérezte a vállán Goda mérgezett érintését. Most vette csak észre, hogy túl közel van a fejéhez a tanár hasa, amelynek melege szagot is árasztott, több szagot: a verejték és alkohol szagát, és azt a párzóállat szagot, amit otthon a nyúlketrecek közelében érzett.
– Nincs szükségem rá.
– Szeretetre mindenkinek szüksége van.
– Nekem nem.
Goda két ujjával az Ő álla alá nyúlt, ahogy az ellenszenves nagynénik szokták, hogy gyerek nézzen a szemébe. Ő elrántotta az állát.
– Akarod, hogy én szeresselek?
Ő csodálkozva nézett fel . – Nem szégyelli magát? – kérdezte, nem erkölcsi fölényből, csak kíváncsiságból. – Nem fél? - - - Hogy följelentem?
Goda hosszan nézett rá. Aztán az ablak felé pillantott, mélyet szusszantott. – Félnék, ha tudnám, hogy te olyan vagy, feljelentős. De te nem vagy olyan. Mellesleg, már szóltam dr. Kivés Irén szakpszichológusnak, hogy fogadjon téged egy dühkezelő terápiára.
Ő felállt, köszönés nélkül kiment az irodából. Az ajtót halkan csukta be. nfl L Ú D B Ő R