HTML

Riportok a kanadai vadonból

Friss topikok

  • Lusuka: Nagyszerű pénzkereseti lehetőségek, fotózással, forditással, sorozat és kép feltöltéssel, facebook... (2018.07.05. 23:36)
  • Tuco Ramirez: Azt tudom erre mondani, amit a Vörös Rébék mondott Pörge Daninak: Kár! Kár! Kár! (2017.11.07. 14:53)
  • Tuco Ramirez: Most nagyapa vagy nagybácsi? Több bejegyzésben is keveredik a kettő. Vagy arrafelé így is úgy is m... (2016.07.20. 14:47)
  • Világnézet Netes Napló: Tigáz. Van még magyar ember, aki ezt a céget kedveli és nem utálja? A mi történetünk itt van leírv... (2014.08.16. 07:31) Gáz van tigáz
  • LukeSkywalker: Ez sem jó. Helyesen: Child in Time (2014.07.24. 10:58) Helyesen: Child in Thime

Linkblog

Sűrített családregény

2013.08.09. 09:35 calvero56

Az elutazásom előtti napot máris egy bosszúsággal kezdtem. Ma, a reggeli kávézás közben próbáltam anyámtól megtudni olyan dolgokat a nagyapámról, amit esetleg nem tudok, de nem jutottunk túl a már ismert tények határán. Fölháborító, hogy anyám mennyire nem ismerte fel nagyapám múltjában azt a fantasztikus életet, ami az öreg mögött volt. Persze nem tudhatta, hogy a fia majd valamikor regényt akar írni az ő apjáról.

Az ötletet, hogy az ő életében benne van egy regény, az adta, hogy nemrég olvastam egy remek kortárs regényt a norvég Jo Nesbo-tól (aki válogatott norvég focista volt, majd hivatásos katona, utána országosan ismert rockzenész, s végül regényíróként lett világhírű. )A Vörösbegy című regényében van egy nagyapámhoz hasonló figura, aki önkéntesként vesz részt a második világháborúban… Nem mesélem el ezt a regény, visszatérek a saját regényötletemhez. De, mint mondtam nagyon kevés támpontot és információt kapok anyámtól az ő apjáról, aki szintén önkéntesként, magyar hazafiságból ment el veteránként, ötvenöt éves korában a Második Világháborúba. Orosz fogság… stb.

De menjünk korábbra az időben. Kilencedik gyerekként születik a Monarchia déli részén, a boszniai Bjelinában. Regényes gyermekkor a nádasok és vadonok közelében; emlékszem, mesélte, hogy remekkorában fogtak egy rétisast, és testvérével úgy vezették be az udvarukba, hogy megragadták kétfelől a sas két szárnya végét, a többi testvér kinyitotta előttük a nagykapu két szárnyát, és úgy vezették be a sast. Aztán jön a szarajevói merénylet, besorozzák, Isonzó, olasz front… erről már írtam. Megsebesül, puskagolyót kap a koponyájába, amit a kor frontsebészei nem operálnak ki, betokozódva ott van 84 éves korában bekövetkező haláláig. A háború után pesti katonai szolgálat – ekkor már őrnagyi rangban, több kitüntetéssel – és a laktanyában egy idősebb tiszttársa mondja neki: Te Bandi, a Tisza melletti otthonomban van nekem egy Erzsi lányom, menj el, nézd meg, s ha tetszetek egymásnak, ásó, kapa, nagyharang. Nagyapám elmegy, megnézi. ( És valóban csak az ásó, kapa és nagyharang vet véget házasságuknak.) Jön Trianon, menekülnek Pestről, Csantavéren telepednek le. Nagyapám rendőrfőnök a szomszéd faluban, Tornyoson. Annak idején több tanú volt rá, hogy az M 48-as hadipuskával, egy szem golyóval, futtában lőtte karikára a nyulat. A cigányok közt is rendet tett… nem is volt lopás abban az időben a környéken. Amikor hazajött, olajjal festett tájképeket, és a saját gyermekkorának emlékeit: muszlim lovasokat, stb. De volt egy probléma: nagymamám nem lehetett terhes, pedig „dolgoztak” a probléma megoldásán. Végül 16 év házasság után nagymamám halva szült egy fiúgyermeket, két évre rá pedig édesanyámat, egészségesen.

Nagyapám ekkor már ötven fölött. Jön a Második Világháború, 41-ben a Bécsi döntés, Délvidék visszacsatolása. Nagyapám elsőként, ÖNKÉNT a sereg élére áll őrnagyi rangban, s így még eléri a Második Magyar Hadsereg Doni-kanyarba induló vonatát. A Keleti-front a magyar történelem legsötétebb és legtragikusabb csatájának helyszíne, negyvenfokos hideg… stb. Orosz fogságba esik, két évig senki sem tudja, hol van. Itthon azt hiszik, hogy elesett. 47-ben egy szakállas koldus, vagy házaló lép be a csantavéri, 6. utca 2-es számú házba, anyám ijedten bújik nagyanyámhoz, nagyanyám szigorúan ráripakodik a házalóra: nincs se rosszvas, se régi toll!… Mire nagyapám: Én vagyok az, Erzsi.

Rögtön elássa a kitüntetéseit, és soha sem mondja meg senkinek a helyet – még nekem se, aki pedig gyermekkoromban sokszor ki akartam szedi belőle a titokot –, ott patinásodik a Kisezüst, a Nagyezüst, meg a többi kitüntetése valamelyik öreg gyümölcsfa gyökérzete között. A hatvanas években jogerősen elítélik bicskázásért, mert a helyi borbély „a becsületébe gázolt”, s ő bicskával vett elégtételt rajta, ha már a sértő fél nem akart kiállni vele párbajra, mint valami groteszk Anyegin. Korára való tekintettel csak feltéteset kap.

71 június 3.án, a születésnapom után egy nappal volt a nyolcosztályos ballagásom, utána pedig egy nagy házibuli, amit nagyon vártam, mert akkor akartam megmondani Simon Valinak, hogy szerelemes vagyok bele… de nem mehettem a bulira, mert akkor feküdt ravatalon a nagyapám.

90 után a magyar kormány kárpótlási jegyeket osztott a volt frontszolgálatosoknak, de a szüleim ezt nem kezdeményezték. Pedig a budapesti hadi levéltárban minden szolgálatának nyoma maradt, könnyű lett volna igazolni. De szüleim nem akarták pénzre váltani nagyapám regényes hősi múltját.

No, hát itt van egy leendő családregény szinopszisa.

Calvero

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kanadaivadon.blog.hu/api/trackback/id/tr105453329

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása