HTML

Riportok a kanadai vadonból

Friss topikok

  • Lusuka: Nagyszerű pénzkereseti lehetőségek, fotózással, forditással, sorozat és kép feltöltéssel, facebook... (2018.07.05. 23:36)
  • Tuco Ramirez: Azt tudom erre mondani, amit a Vörös Rébék mondott Pörge Daninak: Kár! Kár! Kár! (2017.11.07. 14:53)
  • Tuco Ramirez: Most nagyapa vagy nagybácsi? Több bejegyzésben is keveredik a kettő. Vagy arrafelé így is úgy is m... (2016.07.20. 14:47)
  • Világnézet Netes Napló: Tigáz. Van még magyar ember, aki ezt a céget kedveli és nem utálja? A mi történetünk itt van leírv... (2014.08.16. 07:31) Gáz van tigáz
  • LukeSkywalker: Ez sem jó. Helyesen: Child in Time (2014.07.24. 10:58) Helyesen: Child in Thime

Linkblog

2017.01.02. 08:54 calvero56

 A  SZÍNÉSZEKRŐL  SZÓLÓ  REGÉNYEM befejezése érkezett el, az év utolsó napján. Vagyis az, amiről most már végképp azt hiszem, hogy ezzel befejeztem a nyolc évig tartó munkát. Mint minden paranoiás, magam is üldözöm a tökéletességet, a soha meg nem fogható lidércet. Talán tudat alatt azért halogatom a regényem befejezését, mert utána az életem is befejeződik. Bár a józan ész azt diktálja, hogy nincs szoros összefüggés, de mégis. Azt írtam, ami jött a fejembe. És ha ez elfogy- - - Mert ha nincs írnivaló, élet sincs, ami az írnivaló nyersanyaga.

Az egyik fejezetben eredetileg úgy írtam, hogy Friderika öltözőjében VEZETÉKES telefon szólat meg. Mert az jobban közelít a valósághoz, vagyis ahhoz, amire emlékszem. Utána átírtam MOBIL telefonra, mert az a szituáció könnyebben átélhető a mai olvasó számára. Kockáztattam persze, hogy majd az olvasó azt mondja magában: de hisz a regénynek ebben a valóság-korszakában még nem is volt mobil. Persze hogy nem volt. De: 1. Ne menjünk bele, mi az, hogy valóság, s hogy van-e még, mert ijedtemben ide találom idézni egy temesi barátom mondatát: „A valóság ma már, a virtuális korban, csak öreg emberek szólásmondása.”  2. A művészet célja soha nem a valóság, hanem annak tükörbéli mása. 3. Aki majd húsz év múlva olvassa, gondolod tudni fogja, hogy mikortól jelent meg a mobil? amit kezdetben bunkofon-nak hívtak azok, akinek még nem volt, és irigyelték azt, akinek van, tehát bunkóságnak tartották. Aki pedig majd száz év múlva olvassa a regényemet – mért ne hihetném ezt, ha nem hinném, egy sort sem tudnék leírni – az ugyanúgy nem tudja majd, mi a különbség a vezetékes telefon, és a mobil között, ahogy egy mai gyereknek gőze sincs, hogy mi az orsós magnó, és a kazettás magnó közötti különbség (s hogy egyáltalán, miről hadovál a vén fószer). Számára mindkettő a fakerék kategóriája. Ma már el sem tudjuk képzelni, milyen volt a mobil előtti korszak. Hogyan tudnék élni nélküled, csak rólad szól az élet, Demjén. Pedig, hogy mennyivel nyugalmasabb volt az életünk a mobil nélkül, ezt még fel sem fogtunk igazán. Ahogy a hal is csak akkor tudja meg, mi a víz, ha partra vetik. Hápogunk, hápogunk. nfl

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kanadaivadon.blog.hu/api/trackback/id/tr4812090205

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása